piątek, 3 czerwca 2016

Stoły na weselu - jak usadzić Młodą Parę i gości?

Przyznaję, że jest to ciężka sprawa. Na początku przygotowań myślałam, że pójdzie łatwo, ale rzeczywiście z usadzeniem gości jest nie mały problem. Uważam, że nie ma jednego, dobrego, uniwersalnego sposobu i do wszystkich zasad savoir vivre trzeba podchodzić z przymrużeniem oka i dużą elastycznością.

Rozpoczynając rozmyślania nad usadzeniem gości, powinniśmy brać pod uwagę dwie kwestie:
Jak nam (czytaj: Młodej Parze) będzie wygodnie? Kiedy będziemy się dobrze czuć? Przy jakim stole chcemy siedzieć: okrągłym, czy prostokątnym, czy chcemy być bardzo dobrze widziani, czy wolimy się delikatnie schować? Z kim chcemy siedzieć?
Jak naszym gościom będzie wygodnie? W czyim towarzystwie będą się dobrze czuć? I tu warto po prostu pytać gości. Zapytajmy babci, czy woli lepiej widzieć tańczących, czy raczej być w bardziej cichym miejscu, gdzie będzie mogła spokojnie porozmawiać? Zapytajmy rodziców z dziećmi, czy chcą siedzieć razem, czy wolą, by przygotować osobny stół dla najmłodszych. Zapytajmy kuzyna, czy woli siedzieć ze swoją rodziną, czy raczej z naszymi znajomymi w jego wieku, których nie zna.

Warto znać też kilka zasad:
-zasada naprzemiennego usadzania kobiet i mężczyzn: chociaż uważam, że nie zawsze,  Jeśli wiemy, że dwie ciocie będą chciały plotkować przez całe wesele może warto posadzić je koło siebie. Jeśli sadzając koło siebie dwie kobiety lub dwóch mężczyzn możemy rozdzielić osoby, które za sobą nie przepadają, to warto to zrobić. Jeśli mamy gości zagranicznych i chcemy, żeby siedziała obok nich osoba mówią w ich języku nie kierujmy się zasadą naprzemienności. Jak widać w wielu różnych sytuacjach można z tej zasady zrezygnować….
-zasada sadzania obok siebie narzeczonych, małżeństw i par – to oczywiste
-i wymyślona przeze mnie zasada sadzania naprzeciwko siebie znających się par (rodzeństwo, przyjaciele), a nie obok siebie– łatwiej 2 pary porozmawiają widzą się niż siedząc obok (zasada dotyczy prostokątnych stołów).

Co powinniśmy brać pod uwagę? Na jakie pytania musimy sobie odpowiedzieć?

1.Przed wyborem sali:
-czy stoły mają znaleźć się na jedynej sali z parkietem (pół na pół), czy mają być ustawione dookoła parkietu, czy  na osobnej sali
-czy chcemy stoły okrągłe, czy prostokątne?

2.Przystępując do usadzania gości, gdy mamy już potwierdzoną listę gości:
-ilu osób się spodziewamy?
-jakie są relacje między zaproszonymi osobami: nie sadzamy koło siebie i naprzeciwko osób, które są w konflikcie!
-czy młodzież sadzamy z rodzicami, czy osobno? (warto pytać!)
-czy przygotujemy osobny stół dla dzieci, czy będą siedzieć z rodzicami? (trzeba brać pod uwagę liczbę dzieci, wiek i pytać rodziców) + pamiętajmy o przygotowaniu specjalnych krzeseł dla najmłodszych dzieci!!!
-czy dzielimy gości według wieku: starszych oddzielamy od młodych, czy kierujemy się bardziej zasadą znajomości?
-czy chcemy zintegrować gości, sadzając blisko siebie osoby, które się nie znają, ale wiemy, że znajdą wspólne tematy np. mają dzieci w podobnym wieku, wykonują ten sam zawód, mieszkają w tym samym mieście itp.?
-czy najbliżej Młodej Pary ma siedzieć rodzina, a dalej znajomi, czy najbliższa rodzina i przyjaciele, a dalej ciocie, wujkowie, kuzyni i znajomi?
-czy chcemy sadzać blisko siebie osoby samotne?
-czy chcemy się kierować zasadą: rodzina Pana Młodego po lewej stronie sali, a Panny Młodej po prawej?
-czy wśród zaproszonych osób są niepełnosprawni lub chorzy, którym powinniśmy ułatwić dostęp do wyjścia i toalety?
-czy chcemy, by osoby starsze miały dobry widok na parkiet, czy raczej ciche miejsce, sprzyjające rozmowom?

3.Jak  usadzić Młodą Parę:
-Panna Młoda po prawej stronie Pana Młodego,
-Stół prostokątny w centralnym miejscu: po stronie Pana Młodego jego rodzina: mama, tata, partnerka świadka, świadek, po stronie panny Młodej jej rodzina: ojciec, matka, partner świadkowej i świadkowa + mogą dodatkowo przy tym stole mogą siedzieć dziadkowie,
-Stół prostokątny w centralnym miejscu: po stronie Panny Młodej rodzina Pana Młodego:
 teść, teściowa, świadek, partnerka świadka, a po stronie Pana Młodego rodzina Panny Młodej: teściowa, teść, świadkowa i partner świadkowej + mogą siedzieć dodatkowo dziadkowie,
-Stół prostokątny w centralnym miejscu: obok Pary Młodej  siedzą świadkowie, a dalej rodzice + dalej mogą siedzieć dziadkowie,
-Stół prostokątny w centralnym miejscu dla 6 osób: Para Młoda w środku, a po dwóch stronach rodzice
-Stół prostokątny w centralnym miejscu: Para Młoda, obok świadkowie, a dalej znajomi, rodzeństwo – sami młodzi (świadek obok Panny Młodej, a świadkowa obok Pana Młodego)
-Stół prostokątny w centralnym miejscu: Para Młoda, obok świadkowie, a dalej znajomi, rodzeństwo – sami młodzi (świadkowa obok Panny Młodej, świadek obok Pana Młodego),
-Stół prostokątny w centralnym miejscu dla 6 osób: Para Młoda w środku, a po dwóch stronach świadkowie
-Stół okrągły dla 6 osób -  Para Młoda i świadkowie (kierując się zasadą naprzemienności lub z niej rezygnując: świadkowa obok Panny Młodej, świadek obok Pana Młodego) lub  dla 4 osób, gdy świadkowie są parą: obok Panny Młodej świadkowa, obok Pana Młodego świadek
7.Tylko Młoda Para przy stole w centralnym miejscu

4.Jak ustawić stoły:
-stoły prostokątne w literę T,
-stoły prostokątne w literę U, tzw. podkowę
-stoły prostokątne w literę E
-stół Młodej Pary prostokątny w centralnym miejscu, reszta stołów okrągła (przy każdym stole usadzimy zazwyczaj od 8 do 12 osób)
-wszystkie stoły okrągłe – stół Młodej Pary powinien być tak ustawiony, aby nie siedzieć do nikogo tyłem +  stół  ten nie powinien być zamknięty (dlatego powinno siedzieć przy nim od 2-6 osób)

5.Jak usadzać gości w praktyce?
Potrzebne będą małe kartki samoprzylepne (tyle karteczek, ilu gości się spodziewamy) oraz wycięte z papieru prostokąty lub koła (tyle, ile będziemy mieć stołów). Następnie, na każdej kartce zapisujemy imię innego gościa i próbujemy usadzać, zmieniamy, zmieniamy, próbujemy, aż do skutku;)

A jak było u nas:

Wybierając salę wiedzieliśmy, że chcemy mieć tylko okrągłe stoły. Inne sale nas nie interesowały. Chcieliśmy również, by stoły znajdowały się na tej samej sali, co pakiet (pół na pół). Przybycie potwierdziło około 100 osób. Mieliśmy świadomość, że kilka osób za sobą nie przepada i uwzględniliśmy to podczas usadzania. Młodzież pytaliśmy, czy woli siedzieć z rodziną, czy osobno – zdania były podzielone. Nie przygotowywaliśmy osobnego stołu dla dzieci (mieliśmy 4 dzieci: dwójka siedziała z rodzicami przy jednym stole, a dwójka z rodzicami przy innym stole). Przy usadzaniu staraliśmy się kierować zasadą znajomości, chociaż zawsze zostawały rodzynki, które nikogo nie znały i tu braliśmy pod uwagę wiek i możliwość znalezienia wspólnych tematów.  

Zabawę z ustawianiem karteczek zostawiliśmy sobie na ostatni tydzień. Nie obyło się bez problemów: gdy myśleliśmy, że mamy wszystkich gości usadzonych nagle okazało się, że kilka osób nie przyjedzie i całą zabawę trzeba było rozpocząć od nowa…

Ja z Panem Młodym zdecydowaliśmy, że będziemy siedzieć przy okrągłym stole,  w towarzystwie świadków (w półkolu). Siedziałam po prawej stronie Pana Młodego, obok mnie siedziała świadkowa, a dalej jej chłopak, a obok Pana Młodego świadek, a dalej jego dziewczyna. Nasz stół stał na końcu sali, tak byśmy nie byli usadzeni tyłem do żadnego z zaproszonych. Najbliżej naszego stołu stały stoły rodziców, po prawej stronie siedzieli moi rodzice, po lewej Pana Młodego. 

Oprócz naszego stołu powstało 9 innych stołów, przy których usadziliśmy od 8 do 12 osób:
-Moi rodzice  + moja chrzestna, rodzina i znajomi
-Rodzice Pana Młodego + chrzestni Pana Młodego i znajomi
-Mój dziadek + moje ciocie i wujkowie
-Babcie Pana Młodego + rodzina Pana Młodego
-Rodzina i znajomi (2 stoły - wiekowo)
-Brat Pana Młodego + rodzina Pana Młodego i znajomi
-Goście zagraniczni,
-Nasi wspólni znajomi.

Dodatkowo, po drugiej stronie sali stał stół dla naszych usługodawców (kamerzyści, fotograf, DJ, saksofonista i bariści).



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz