wtorek, 20 czerwca 2017

Ślub cz. 2 – liturgia sakramentu

Dziś drugi wpis dotyczący przebiegu ślubu. Wpis o najważniejszej chwili tego dnia, czyli o samej liturgii sakramentu.


Msza się rozpoczęła, czytania i Ewangelia zostały odczytane, a psalm odśpiewany. Ksiądz wygłosił kazanie. Po homilii wszyscy zgromadzeni wstają, a narzeczeni podchodzą bliżej ołtarza i stają przed księdzem. Zanim Panna Młoda pójdzie składać przysięgę, polecam zostawić bukiet ślubny na krześle lub przekazać go na przechowanie świadkowej (tak zrobiłam).

Wyrażenie pragnienia zawarcia małżeństwa

Ksiądz pyta o gotowość do przyjęcia sakramentu i podjęcia zadań z niego wynikających:

Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński? – Chcemy

Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia? – Chcemy

Czy chcecie z miłością i po katolicku wychować potomstwo, którym Bóg was obdarzy? – Chcemy

Na każde pytanie staraliśmy się odpowiadać razem. Zależało nam, by odpowiedzi było słuchać, ale chyba dopiero udało nam się przy trzecim pytaniu ;)

Modlitwa do Ducha Świętego

Wszyscy stojąc, śpiewają pieśń do Ducha Świętego. Zazwyczaj jest to „O Stworzycielu Duchu, przyjdź”. Można porozmawiać z księdzem też o innej pieśni. By goście mogli się aktywnie włączyć, warto przygotować dla nich specjalne śpiewniki.

Zawarcie małżeństwa

Ten najważniejszy moment rozpoczyna się podaniem sobie prawych dłoni, które ksiądz wiąże końcem stuły.
Pierwszy, słowa po księdzu powtarza Pan Młody:
"Ja (imię Pana Młodego) biorę Ciebie (imię Panny Młodej) za żonę i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i wszyscy Święci." 
 Następnie kolej na przyszłą żonę:
"Ja (imię Panny Młodej) biorę Ciebie (imię Pana Młodego) za męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i wszyscy Święci."
Polecam wypowiedzenie przysięgi z pamięci. To tylko dwa zdania. U nas ministrant trzymał w pobliżu tekst, tak na wszelki wypadek J Ksiądz podał nam tylko mikrofon. I jeszcze jedna rada: patrzyliśmy na siebie, nie na księdza!

Potwierdzenie małżeństwa

Po zawarciu sakramentu, ksiądz potwierdza je i udziela nowożeńcom błogosławieństwa mówiąc: Co Bóg złączył człowiek niech nie rozdziela. Małżeństwo przez was zawarte, ja powagą Kościoła katolickiego potwierdzam i błogosławię w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Wszyscy odpowiadają Amen, a kapłan zdejmuje stułę.

Błogosławienie i nałożenie obrączek

Teraz następuje pokropienie obrączek wodą święconą. Warto wcześniej ustalić, kto podaje obrączki: ministrant, świadek, dziecko?

Mąż nakłada na palec serdeczny żony obrączkę, mówiąc:
"(imię Panny Młodej, u nas : żono) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego." 

Mąż może w tym momencie pocałować żonę w rękę ( tak było u nas, po zachęcie ze strony księdza J).
-
Następnie żona nakłada na palec serdeczny męża obrączkę, mówiąc:

"(imię Pana Młodego, u nas mężu) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego." 

Żona może pocałować obrączkę przed nałożeniem mężowi lub pocałować męża w dłoń po nałożeniu. Można również zupełnie z tego zrezygnować.

Te zwroty również wypowiadaliśmy z pamięci. Ksiądz zaskoczył nas propozycją pocałowania swoich dłoni. Miałam problem z założeniem obrączki PM, co wywołało w pierwszych ławkach śmiech. Po nałożeniu obrączek, ksiądz nam pogratulował, a goście bili brawo. Chór zaczął śpiewać Gloria, gloria, gloria. Przytuliliśmy się, pocałowaliśmy, odwróciliśmy się do gości i wróciliśmy na miejsce. Po drodze odebrałam swój bukiet od świadkowej. Przez długi czas trzymaliśmy się z PM mocno za ręce.


Modlitwa powszechna

Po zawarciu małżeństwa rozpoczyna się modlitwa powszechna. Zachęcam do napisania jej samodzielnie. Warto pamiętać, że powinna mieć nie więcej niż 6 wezwań. Gotowy tekst należy dać do zatwierdzenia kapłanowi. Poniżej wklejam naszą modlitwę. Może przeczytać ją ksiądz lub ministrant, ale można też zaangażować naszych bliskich: rodziców, chrzestnych, rodzeństwo, świadków. U nas modlitwę czytała moja przyjaciółka, a wezwania śpiewał chór.

Modlitwa wiernych

1.      Módlmy się za M i J, aby każdego dnia na nowo odkrywali dar miłości małżeńskiej i aby w przyszłości wraz ze swoimi dziećmi zbudowali szczęśliwy dom oparty na chrześcijańskich wartościach.
2.      Módlmy się, by rodzice Państwa Młodych doświadczali radości i dumy ze szczęśliwego życia swoich dzieci.
3.      Módlmy się za świadków, rodzeństwo, chrzestnych, krewnych i przyjaciół Młodej Pary, aby pielęgnowali łączące ich więzi i każdego dnia dawali wyraz wzajemnej miłości i troski o siebie nawzajem.
4.      Módlmy się za zmarłych z naszych rodzin, aby cieszyli się życiem wiecznym.
5.      Módlmy się za papieża, biskupów i kapłanów, aby nieustannie wsłuchując się w słowa Chrystusa, wskazywali wszystkim ludziom wartości dające prawdziwe szczęście.
6.      Módlmy się za nas tu zgromadzonych, a szczególnie za małżeństwa obecne na tej Mszy świętej, o wierność swoim życiowym powołaniom oraz o umiejętność potwierdzania codziennymi wyborami miłości do Boga i drugiego człowieka.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz